Haber

Venezuela Çin ile birlikte Ay misyonuna katılacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela’nın Çin ile yapılan ikili anlaşmalar kapsamında Ay’a ilk astronotunu göndermeyi planladığını duyurdu.

Venezuela News’in haberine göre Maduro, Pekin ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında ülkesinin Çin’in Ay misyonuna katılacağını söyledi.

Heyetle Çin’de temaslarda bulunduğunu belirten Maduro, iki ülkenin iş birliği anlaşmaları kapsamında ilk kez bir Venezüella vatandaşının Ay’a gönderilmesinin planlandığını belirtti.

Maduro, ülkesinin Çin ile birçok alanda iş birliğini geliştirmek istediğini kaydederek, “Venezüellalı gençler çok yakında buradaki Çin okullarında astronot eğitimi alacak.” Bu kelimeyi kullandı.

Öte yandan Çin tarafı Maduro’nun açıklamalarını doğrulamadı.

Maduro ile mevkidaşı Xi Jinping arasında yapılan görüşmelerin ardından ülkeler arasındaki bağların düzeyinin “her koşulda stratejik ortaklığa” yükseltildiği bildirildi.

Taraflar arasındaki görüşmede ticaret, finans, uzay araştırmaları, petrol ve madencilik alanlarında da işbirliğinin artırılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Venezuela, Çin ve Rusya öncülüğünde Ay’da kalıcı bir üs kurmayı amaçlayan Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu’na davet edilen ilk Latin Amerika ülkesi oldu.

adalar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu